۱-۶٫ انجمن‌های گفتگو رشد سریع انجمن‌های گفتگو[۱] در وب و تعاملِ بسیار زیاد پژوهشگران از این طریق، شرایط اشتراک منابع علمی‌ و پژوهشی، نرم‌افزارها، مقالات و کتاب‌ها را فراهم کرده است. بدین منظور، یکی از روش‌های مهمِ شناسایی کتاب‌ها، انجمن‌های گفتگو است. به منظور استفاده از انجمن‌ها لازم است ابتدا عضو آن‌ها شوید و سپس […]

۱-۶٫ انجمن‌های گفتگو

رشد سریع انجمن‌های گفتگو[۱] در وب و تعاملِ بسیار زیاد پژوهشگران از این طریق، شرایط اشتراک منابع علمی‌ و پژوهشی، نرم‌افزارها، مقالات و کتاب‌ها را فراهم کرده است. بدین منظور، یکی از روش‌های مهمِ شناسایی کتاب‌ها، انجمن‌های گفتگو است. به منظور استفاده از انجمن‌ها لازم است ابتدا عضو آن‌ها شوید و سپس پیوند کتاب‌ها را در آن‌ها شناسایی و با روش‌های قبل، دانلود کنید. یکی از مهم‌ترین و مفیدترین انجمن‌ها www.warez-bb.org است که مراحل استفاده از آن بدین ترتیب است:

 • ابتدا وارد پایگاه این انجمن به نشانی زیر شوید:
 • http://www.warez-bb.org/
 • از آنجا که استفاده از امکانات این انجمن به ثبت‌نام نیازمند است، به قسمت عضویت[۲] بروید و ثبت‌نام کنید.
 • در این مرحله باید شناسه کاربری خود را فعال کنید. پس از ثبت‌نام در این پایگاه، به صورت خودکار رایانامه‌ای برای شما فرستاده می‌شود که در آن پیوند مشخصی قرار دارد. برای فعال کردن شناسه کاربری خود بایستی بر آن پیوند کلیک کنید.
 • در صورتی که این مراحل به درستی طی شود، شناسه کاربری شما فعال شده است و می‌توانید از این انجمن استفاده کنید. همچنین اگر فایل‌‌هایی را که در اختیار دارید، برای اشتراک می‌توانید در آن قرار دهید.

۲-۶٫ جست‌وجو در قرارداد انتقال فایل

قرارداد انتقال فایل[۳]، یکی از اجزای اینترنت برای ذخیره‌ کردن فایل‌ها است. از آنجا که منبع عظیمی ‌از کتاب‌ها در فضای FTP وجود دارد، بررسی این فضا برای دستیابی به منابع مورد نیاز ضروری به نظر می‌رسد. برای این کار روش‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

 • شناسایی قراردادهای معتبر و مفیدِ انتقال فایل؛ در ابتدا لازم است قراردادهای معروف و معتبر اینترنت را -که احتمال دارد شامل کتاب‌های حوزه مدیریّت باشند- شناسایی کنید.
 • ورود به قراردادهای شناسایی‌شده؛ برای استفاده از قراردادها، لازم است وارد فضای آن‌ها شوید. برای استفاده از هر قرارداد، بسته به تنظیمات فضای آن، باید به صورت ناشناس یا با استفاده از شناسه کاربری و رمز ورود، وارد آنها شوید. انتظار می‌رود که این اطلاعات در پایگاهی که قرارداد را شناسایی کرده‌اید وجود داشته باشد.
 • دانلودمنابع موجود در قرارداد؛ اگر از طریق وب، منابع موجود در قرارداد در دسترس باشد، از طریق روش‌های دانلودِ منابع -همچون افزونه‌های موزیلا فایرفاکس (Scrapbook و Down Them All)- یا نرم‌افزارهای مدیریّت دانلود -همچون (Internet Download Manager)- می‌توانید آنها را دانلود کنید؛ و اگر نیازمند نصب نرم‌افزارهای FTP باشد، همان نرم‌افزارها، کار دانلود را انجام خواهند داد.
 • برای استفاده بهینه از فضاهای FTP، می‌توان از افزونه‌های ویژه مرورگر موزیلا فایر‌فاکس -همچون Fire FTP– و یا نرم‌افزارهای تخصصی مرتبط، مانند نرم‌افزارهای زیر استفاده کنید:
 • Cute FTP (http://www.globalscape.com/)
 • Total Commander (http://www.ghisler.com/)
 • FTP Voyager(http://www.ftpvoyager.com/)

۳-۶٫ وب‌نوشت‌های تخصصی

وب‌نوشت‌ها، ابزاری هستند که اطلاعات را به سرعت در وب گسترش داده‌اند. وب‌نوشت‌ها به دلیل رایگان بودن و سهولت طراحی و استفاده، در انتشار منابع پژوهشی و کتاب‌های مختلف سهم مهمی دارند.

طبیعی است که اکثر این وب‌نوشت‌ها در حوزه‌های تخصصیِ صاحبان آن‌ها طراحی شده باشد؛ لذا کتاب‌های مرتبط با یک رشته و گرایش را می‌توان در آن‌ها یافت. مهم‌ترین وب‌نوشت‌های مدیریّت، مدیریّت دولتی، دایرة‌المعارف‌ها و فرهنگ‌واژه‌ها را می‌توان با یک جست‌وجوی ساده در فضای وب به دست آورد. برای نمونه، جست‌وجوی ساده عبارت زیر در جویشگر گوگل، انبوهی از این وب‌نوشت‌ها را به شما معرفی خواهد کرد:

 • list of management blogs

از آنجایی که این وب‌نوشت‌ها، پیوسته در حال افزایش‌اند، لازم است به صورت مستمر آنها را جست‌وجو و شناسایی کرد.

۴-۶٫ جست‌وجوی فایل‌های تورنت

یکی از روش‌های اشتراک منابع اینترنت، استفاده از ابزار تورنت[۴] است. تورنت‌ها یک شبکه اشتراک فایل بین کاربران هستند. کاربران این شبکه، با استفاده از برنامه‌های خاصی، فایل‌های خود را از روی رایانه‌هایشان با بقیه کاربران به اشتراک می‌گذارند. بعضی پایگاه‌ها مانند http://torrentz.eu/ امکانِ جست‌وجو بر روی رایانه‌های هزاران نفر را در سراسر جهان فراهم کرده‌اند. بدین ترتیب، کاربران می‌توانند فایل‌هایی را که به طور معمول روی شبکه اینترنت قرار ندارد، روی رایانه‌های دیگران، پیدا و دانلود کنند. دانلود در این شبکه از طریق اتصالِ کاربران به یکدیگر –و نه از طریق یک پایگاه‌ها خاص- انجام می‌شود.

استفاده از فایل‌های تورنت، وقت‌گیر و گاهی اوقات، به نسبت بقیه ابزارها، نیازمند طی کردن مراحل بیشتری است. مراحل شناسایی کتاب‌های موجود در فایل‌های تورنت به صورت زیر است:

 • ابتدا با جست‌وجوی پایگاه‌های تورنت یا واژه Torrent به همراه موضوع، فهرستی از پایگاه‌ها را بیابید.
 • نرم‌افزارهای مرتبط با استفاده از این ابزار، همانند نرم‌افزار BitTorrent را نصب کنید[۵]. مرورگر موزیلا فایرفاکس نیز دارای افزونه‌هایی است که هم به شناسایی پایگاه‌ها، و هم به دانلودمنابع از آن‌ها، کمک می‌کند. مهم‌ترینِ این افزونه‌ها را در پایگاه مربوط به افزونه‌های مرورگر موزیلا فایرفاکس با جست‌وجوی واژه Torrent شناسایی کنید.
 • پیوند را -که حجم آن بسیار کم است- در نرم‌افزار یا افزونهنصب‌شده قرار دهید و منتظر دانلودآن باشید.

در بسیاری از موارد، سرعت دانلود از طریق این سامانه، کند‌تر از سرعت دانلود مستقیم است؛ لذا استفاده از این روش ممکن است وقت‌گیر باشد.

۵-۶٫ جست‌وجو در شبکه‌های P2P

روش Peer to Peer یا به اختصار P2P، یکی دیگر از روش‌های اشتراک فایل در شبکه جهانی اینترنت است. در این روش، به نوعی همه رایانه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و می‌توانند اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

محققان، در این روش، با استفاده از نرم‌افزارهایی همچون Emule، Edonkey، Kazaa و Limwire، در رایانه‌های سایر افراد، منابع را جست‌وجو و دانلود می‌کنند.

۶-۶٫ جست‌وجو در بایگانی وب

بایگانی وب[۶] نیز یکی از پایگاه‌هایی است که می‌توان کتاب‌های مختلف مدیریّت را در آن جست‌وجو و بازیافت کرد.

نشانی این پایگاه به شرح زیر است:

 • http://www.archive.org/

 

[۱]. Forums

[۲]. Register

[۳]. FTP (File Transfer Protocol)

[۴]. Torrent

[۵]. برای دانلود نرم‌افزار BitTorrent به پایگاه زیر مراجعه کنید:

 http://www.bittorrent.com/

[۶]. Web Archive