۱-۵٫ استفاده از بخش «مطالعه بیشتر» در انتهای فصول کتاب‌ها بعضی کتاب‌های حوزه مدیریّت و روش پژوهش، در انتهای هر فصل خود، مقالات و یا کتاب‌های مرتبط با آن را معرفی می‌کنند که می‌تواند منبع خوبی برای کتاب‌شناسی پیرامون یک موضوع باشد. با توجه به اینکه کتاب‌ها یا مقالات مذکور را متخصصان آن حوزه پژوهشی […]

۱-۵٫ استفاده از بخش «مطالعه بیشتر» در انتهای فصول کتاب‌ها

بعضی کتاب‌های حوزه مدیریّت و روش پژوهش، در انتهای هر فصل خود، مقالات و یا کتاب‌های مرتبط با آن را معرفی می‌کنند که می‌تواند منبع خوبی برای کتاب‌شناسی پیرامون یک موضوع باشد. با توجه به اینکه کتاب‌ها یا مقالات مذکور را متخصصان آن حوزه پژوهشی انتخاب کرده‌اند از اعتبار زیادی برخوردارند.

به عنوان مثال کتابِ

 • Hatch, M. J., & Cunliffe, A. L. (2006). Organization theory: modern, symbolic, and postmodern perspectives. Oxford: Oxford University Press.

در انتهای هر فصل خود، در قسمتی با عنوان Further Reading، منابع مرتبط با موضوع فصل را معرفی می‌کند. کتابِ

 • Lynch, R. L. (2006). Corporate strategy: Financial Times Prentice Hall.

نیز در انتهای هر فصل، منابع زیادی را معرفی کرده است.

۲-۵٫ استفاده از منابع مرور و نقد کتاب‌ها

مجلات معتبر دنیا، معمولاً در هر شماره خود، کتاب‌های حوزه‌های فعالیت خود را معرفی و نقد[۱] می‌کنند. مجلات مدیریّت نیز از این امر مستثنی نیستند؛ که با مطالعه این مجلات می‌توان از کتاب‌های حوزه مدیریّت، آگاه شد. کتاب‌ها معمولاً در انتهای هر مجله و با عنوان Book Review معرفی می‌شوند که با جست‌وجوی عبارت مذکور در پایگاه‌های اطلاعاتی مرتبط با مدیریّت (به ویژه EBSCO و Proquest) می‌توان به محتوای نقد و مرور آنها دست یافت.

۳-۵٫ ارتباط با متخصصان و درخواست فهرست کتاب‌های معتبر

پژوهشگران می‌توانند از متخصصان هر حوزه، اطلاعات زیادی، درباره کتاب‌های مختلف آن حوزه دریافت کنند. بدین منظور می‌توان با استفاده از کتاب‌های مشهوری که در مدیریّت وجود دارد، نام و رایانامه[۲] متخصصان را شناخت، و از آن‌ها، فهرستی از کتاب‌های حوزه پژوهشی مورد نظر را درخواست کرد. البته برخی از آن‌ها ممکن است در پایگاه درس‌ها یا طرح درس‌های خود، فهرستی از این کتاب‌ها را قرار داده باشند.

برای دستیابی به رایانامه دانشمندان مدیریّت، راه‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • ابزار Yahoo! People Search[3] یا سایر پایگاه‌های دستیابی به اطلاعات افراد؛
 • پایگاه دانشگاه یا مؤسسه‌ای که پژوهشگر در آن فعالیت می‌کند؛
 • کتاب‌ها یا پایگاه مرتبط با کتاب‌ها -در برخی موارد- رایانامه مؤلف را در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد؛
 • در صفحه اول مقالات مؤلف نیز معمولاً رایانامه وی معرفی می‌شود.

۴-۵٫ کتاب‌های فارسی و عربی

کتاب‌های فارسی و عربی نیز، به طور پراکنده، در برخی پایگاه‌های فروش و اطلاع‌رسانی کتاب‌ها وجود دارند؛ که با مراجعه به این پایگاه‌ها می‌توان اطلاعاتی درباره این کتاب‌ها کسب کرد. بدین منظور برخی پایگاه‌های مفید در این زمینه معرفی می‌شوند:

۱-۴-۵٫ انتشارات سمت

یکی از مهم‌ترین ناشران دانشگاهی کشور که به ویژه کتاب‌های مختلف مدیریّت را چاپ و توزیع می‌کند انتشارات سمت است. در پایگاه این انتشارات، صرفاً اطلاعاتی را درباره کتاب‌ها می‌توان مشاهده کرد و متن کامل آن‌ها را باید خرید. برای اطلاعات بیشتر به پایگاه این انتشارات مراجعه کنید:

 • http://www.samt.ac.ir/

۲-۴-۵٫ انتشارات دانشگاه امام صادق علیه‌السلام

دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، یکی از مهم‌ترین مراکز علمی-پژوهشی کشور است که به طور ویژه بر حوزه علوم اسلامی-انسانی متمرکز است. بدین منظور، انتشارات این دانشگاه، نه تنها ده‌ها جلد کتاب را تا کنون چاپ کرده است، بلکه در حدود هفت نشریه علمی-پژوهشی را نیز در حوزه‌های مختلف، از جمله مدیریّت، منتشر می‌کند. پایگاه انتشارات این دانشگاه از طریق نشانی زیر در دسترس است:

 • http://mag.isu.ac.ir/

۳-۴-۵٫ انتشارات دانشگاه تهران

انتشارات دانشگاه تهران، به عنوان اولین انتشارات دانشگاهی ایران و خاورمیانه، محصولات خود را از طریق نشانی زیر عرضه کرده و در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است:

 • http://press.ut.ac.ir/

۴-۴-۵٫ کتابخانه دیجیتالی نور

کتابخانه دیجیتالی نور، یکی از پایگاه‌های غنی کتاب در اینترنت است که قابلیت مرور و مطالعه برخط آن‌ها را فراهم می‌کند. مطابق آمار، این پایگاه در حال حاضر دارای بیش از ۸ هزار عنوان کتاب است و افزودن کتاب‌های بیشتری را در دستور کار خود قرار داده است. دسترسی به این پایگاه از طریق این نشانی ممکن است:

 • http://noorlib.ir/

۵-۴-۵٫ کتابخانه الکترونیکی یعسوب الدین

یعسوب الدین، یکی دیگر از کتابخانه‌های الکترونیکی است که در حال حاضر دارای بیش از ۳۰۰۰ نسخه کتاب دیجیتالی است. این پایگاه، مجموعه‌ای مفید را به ویژه پیرامون کتب اسلامی گرد ‌آورده است. این کتابخانه از طریق نشانی زیر در دسترس است:

 • http://www.yasoob.com/

۶-۴-۵٫ کتابخانه الکترونیکی غدیر

این کتابخانه نیز تعداد زیادی کتاب را در خود جای داده و امکان مرور برخط آن‌ها را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است. دسترسی به این پایگاه از طریق نشانی زیر ممکن است:

 • http://www.ghadeer.org/index.html

۷-۴-۵٫ کتاب­های مرکز پژوهش‌های مجلس

مرکز پژوهش­های مجلس شورای اسلامی نیز کتاب­ها و منابع پژوهشی خود را در وب منتشر می­کند که به نشانی زیر مراجعه کنید:

http://www.ical.ir/

۸-۴-۵٫ کتابخانه الکترونیکی تبیان

یکی از خدماتی که پایگاه تبیان به مخاطبان خود عرضه می‌کند، کتابخانه الکترونیکی است؛ که بیش از ده هزار کتاب فارسی، عربی و انگلیسی را در بر دارد. برای استفاده از مجموعه متنوع این کتابخانه الکترونیکی، به نشانی اینترنتی آن مراجعه کنید:

http://www.tebyan.net/Library.html

[۱]. Book Review

[۲]. Email

[۳]. http://people.yahoo.com/